מכתבי תודה

כשמדובר בלידה שלישית, חושבים שכבר יודעים הכל,

ההנקה של הבן הראשון לא היתה פשוטה כלל, כאבים, דלקות, סיימתי להניק אחרי שלושה חודשים, בדמעות רבות, אך מתוך הבנה שכנראה הנקה ואני לא נועדנו ללכת יחדיו.

בבן השני שלי הייתי נחושה לא לוותר, בבית החולים יועצת ההנקה אמרה לי להניק ומיד אחר כך גם לשאוב , התפתחה לי דלקת שטופלה בעזרת אנטיביוטיקה וכך הייתי ימים וחודשים, מניקה ושואבת. הצלחתי להניק עד גיל חצי שנה, ללא כאבים.

אצל עמית, הקטן שלי, שוב התכוננתי לקרב,

בבית החולים הכנתי מקום טוב אצל יועצת ההנקה ובאתי פתוחה לכל רעיון ועצה,

היועצת מצידה אמרה לי שמבנה השד שלי לא מתאים להנקה ושזה בזבוז זמן לנסות.

אני כמובן לא התייאשתי, אבל התפתחה אצלי דלקת, שיניתי תנוחות, זויות, משחות, מרקחות מכל מיני מקומות אבל שום דבר לא עזר, הייתי אצל רופאים וכירורגית שד ולאף אחד לא היה מענה עבורי.

בצר לי פניתי אלייך, עם כאבים מטורפים שלא יכולתי לעבור את ה-24 השעות הבאות.

לשמחתי היית מקסימה והגעת מיד,

היית סבלנית, הקשבת, הקדשת לי את כל הזמן, בנועם ומקצועיות רבה,

כשהלכת כבר הייתי מסוגלת לנשום מחדש,

נתת לי תקווה שאני יכולה להניק וזה לא חייב להיות כרוך בכל כך הרבה סבל,

בשעות הקרובות לאחר שהלכת כבר הרגשתי ירידה משמעותית בכאבים, גם למדתי להניק בצורה נכונה יותר אבל בעיקר למדתי את הטכניקה ש"שינתה את חיי" – הסחיטה ביד,

איך לא ידעתי על זה עד היום???

כל כך פשוט, כך כך נקי וכל כך קל. בזכות הטכניקה הזאת עמיתוש הקטן קיבל חלב אם עד לפני שבוע כשהוא בעצמו החליט שהוא כבר ילד גדול ומעדיף כנראה שניצלים ואורז על פני תזונה נוזלית….

רציתי להגיד תודה, עצומה וענקית

שמחה שזכיתי להכיר אותך גם כי עזרת לי מאוד וגם כי את אישיות מקסימה

לאה טנא.    

ובקטן אני מתכוונת לקטן מאוד – 2385 גרם של חמידות, שפשוט מסרבים להתחבר לאמא ולינוק..
מהר מאוד נכנסת לעניינים, ולאחר שביררת את הרקע הרפואי הנדרש ניגשנו לעבוד. אלא שכאן חיכתה לנו ההפתעה הראשונה, כאשר גילית כי לשונו של אדם קשורה בצורה חזקה (מחוברת מאוד לבסיס הפה). למרות המכשול לא ויתרת והמשכנו וניסינו, אך השכלת, ברגישותך המרובה, להבחין כי קיימת בעיה נוספת, בה אני עוד לא הספקתי להכיר בעצמי – סבלתי מדיכאון של אחרי לידה, וכמו שאני יודעת היום, החיבור בין אמא לתינוק הוא הרבה יותר מגופני בהנקה מוצלחת. אם יש משהו שאזכור מאותו מפגש הוא כיצד עצרת את כל העבודה ופשוט חיברתי ביני לבין הקטן שלי, כמו שלא הספקתי עוד לחוות עד להגיעך (חוויתי ניתוח חירום והרבה תסכול בביה"ח). אח, איזה אושר.
התחנה הבאה, בהמלצתך, הייתה אצל ד"ר בוצר באיכילוב, מומחה פה ולסת לילדים, אשר התרשם מלשון קשורה מאוד וביצע לאדם התרת לשון. ד"ר בוצר היה אנושי ומסביר, וליווה אותנו בסבלנות גם בביקורת לאחר שבוע. כבר אז הורגשה הקלה מסוימת בהנקה, אך עוד צפויה הייתה לנו דרך נוספת עם אדם, שהיה קטן ונטה לישון בכל הזדמנות ומקום (גם על אמא..). אל ד"ר בוצר חזרנו לבסוף להתרה נוספת (כפי שצפה), ולאחר התרה זו, כשאדם כבר שקל למעלה מ-3 ק"ג, הורגשה אנחת רווחה. וכפי שהשבתי לד"ר בוצר כשהתעניין – החיבור להנקה הפך ל"חמאה על לחם", וכל הרעשים והצקצוקים המיותרים בהנקה נדמו ופינו מקום להרבה נחת.
למעשה, אל התחנה הסופית במסע, הגענו בזכות עבודה ממושכת במפגשים נוספים וליווי צמוד שלך (טלפונים, מסרונים ומה לא בעצם?). הקפדת ליצור עימי קשר אם לא שמעת ממני מספר ימים כדי לעודד אותי לא להתייאש ולשמוע על כל קושי ותהייה. במפגש האחרון בינינו אפילו הצלחת לאבחן אצלי פעילות יתר של בלוטת התריס משיחה קצרה, ואין ספק שיועצת הנקה ללא רקע רפואי לא הייתה משכילה לעשות זאת ולא הייתי יודעת מהעניין.
ההנקה כעת היא הנאה צרופה ולעולם לא האמנתי אילו תחושות חיוביות תמלא אותי חוויה זו. אין מילים לתאר את האהבה והשלמות המלווה חיבור גופני ורגשי בין אם לתינוק כמו שאני חווה בימים אלו, ואין ספק שהדרך הארוכה שעברתי, על כל נקודות השבירה שליוו אותה, הייתה שווה את התחנה הסופית בה אני נמצאת היום.
ומה בעצם לא נעשה כדי להעניק לתינוק שלנו את הטוב ביותר שיש להציע? לפני הלידה הלכנו כזוג צעיר ונרגש והצטיידנו במיטב החפצים והציוד לתינוקות, ואם קיימים מספר מוצרים בטווחי מחיר שונים – הרי שתמיד רצינו את הטוב ביותר שאפשר לקנות. ואני תוהה לעצמי עכשיו – אם הייתי מסתובבת בחנות ומבחינה במוצר שמבטיח את בריאות התינוק ומערכת החיסון שלו, עיכול קל, יתרונות בריאותיים לטווח רחוק, אינטליגנציה גבוהה יותר וקשר עמוק וטוב לאימו – האם לא הייתי קונה אותו ללא היסוס? ואם הייתי נדרשת לעבור דרך להשיגו (כשם אותו מוצר עבורו נסעתם בכדי להשיג בדיוק את הצבע אותו רציתם..) – הייתי עושה זאת ללא מחשבה שנייה.
ולכן ורד – אין מילים לתאר את הכיף והאושר – אין לי ספק היום שיועצת הנקה מוצלחת משלבת אנושיות ורגישות בראשונה, תובנה ומקצועיות, ולבסוף – סבלנות ואהבה.
באסירות תודה,
ד"ר הדס גנר הרמן,
אוריאל ואדם גם (שכבר הספיק להכפיל משקלו בעת כתיבת שורות אלו..)

בניסיונות ההנקה שלאחר מכן הרגשתי שיש שד אחד שנגה מתחברת אליו פחות טוב מהשני אבל לא הייתי בטוחה שאני צודקת ואם זה אכן כך, ובכלל כל הלחץ של ההתחלה והחששות של האם היא אכלה או לא אכלה עשו את שלהם.
ביום השחרור מבית החולים יועצת ההנקה של בית החולים המליצה לי על ורד. כבר בשיחת הטלפון ביננו התרשמתי מהמקצועיות שלה. התשאול הטלפוני היה מקיף ביותר ובעיקר הרגשתי שיש לי פה עסק עם מישהי שמבינה עניין. דיברנו בשישי בבוקר וקבענו ליום ראשון הקרוב שאחריו.
ביום שבת בבוקר התעוררתי עם גודש מטורף בחזה. אפילו שהייתי אחרי לידה וכבר חוויתי כאבים רציניים, לא תיארתי לעצמי שהחזה יכול לכאוב ככה. הרגשתי אומללה, כאובה וחסרת אונים ורק חיכיתי שיגיע יום ראשון ואפגוש את ורד.
מיד עם הגעתה של ורד ביום ראשון בבוקר- מצויידת במשקל מיוחד לתינוקות, ושלל אביזרים תומכי הנקה- התחלנו לעבוד. ורד תיקנה את תנוחות ההנקה שלי, ערכה בדיקה מקיפה לנגה ותשאלה אותי ארוכות, כשבין לבין היא שקלה את נגה ובכל פעם מדדנו כמה היא ינקה וכמה היא שוקלת. אחרי שעתיים וחצי אינטנסיביות יצאתי בתחושת ביטחון. ורד פשוט הצילה אותי.
מאותו יום אני מניקה בהתאם להנחיות שלה וביסוס ההנקה היה מהיר וטוב. גם עכשיו אני מתייעצת איתה על דברים שוטפים במהלך הדרך ותמיד מקבלת מענה מהיר, מקצועי, חם ונעים.
ממליצה לכולן בחום ☺

 

כבר המון זמן רציתי לעדכן אותך בהנקה הנהדרת שלנו (בזכותך!!)
והשבוע, אחרי שהבאתי את המספר שלך לחברתי החלטתי שאני חייבת לספר לך.
אז קודם כל, רוני מרים עכשיו בת 6 וחצי חודשים, עד עכשיו קבלה כל יום חלב שאוב (והשבוע התחילה לאכול אוכל) ולאחרונה (החל מפסח בערך) מקבלת 1-2 בקבוקים של מטרנה בלילה, עקב אפיסת כוחות והתמעטות של חלב (ואין לי מספיק כוחות להנקות מרובות כדי להחזיר את החלב).
בערך בגיל 4 חודשים הצלחתי סוף סוף להוריד את הפטמות סיליקון לחלוטין. זה לקח המון זמן, ניסיתי פעמים רבות, ולפעמים ההנקה הייתה מוצלחת, ולפעמים זה גרם לכאבים חזקים בלי הפטמת סיליקון, ולא הצלחתי להבין או לשים לב להבדלים בין הנקה אחת לשניה. (הכאבים היו בעומק הפטמה, כאילו בפנים יש איזשהו פצע, ולא ע"פ השטח). ב"ה עכשיו היא יונקת מצויין, קצר (!!), ללא כאבים.
ב"ה השאיבות בעבודה הולכות לי בקלות (אולי כי אני כ"כ רגילה לזה…) ולכן אני ממשיכה בשמחה לשאוב.

ורד,
תודה תודה תודה!!
אני מעריכה כ"כ את כל ההשקעה שלך! הטלפונים החוזרים כדי להתעדכן במצב, בהתפתחויות, וכל הזמן לחשוב ולייעץ איך אפשר לקדם את המצב.
תודה שנתת לי הרגשה שאני יכולה להמשיך ולהתקשר אלייך כדי להתייעץ גם אחרי תקופה.

אין לי ספק שיש לך חלק עצום בהנקה שלי ושל רוני מרים.
מאחלת לך שתצליחי לתת לעוד הרבה נשים את העזרה הנכונה להניק בנחת ובשמחה, בדרך הסבלנית, הדואגת והעוזרת שלך.

תהיי ברוכה,

עדינה ורוני מרים וסטפריד

 

אפילו היום חודשיים וחצי לאחר לידתי השלישית, התקשרתי להתייעץ איתך לגבי כאבים שיש לי בשד השמאלי.
לא חלפו להן 10 שניות וכבר ידעת לזהות את הבעיה ונתת לי פתרון.
התקשרתי אלייך לראשונה, בוכה ביום הרביעי לאחר הלידה בטענה שיש לי גודש מטורף, למרות שהיה זה היום הראשון ללימודים
ואע"פ שהיית עסוקה, הגעת בערב לביתי להציל אותי ולגאול אותי מיסוריי.
את מאד מקצועית, תחקרת אותי לגבי הלידה לגבי מהלך ההריון והלידות הקודמות ורשמת הכל באופן מסודר למדי.
הסברת לי מה עליי לעשות, שקלת את התינוקי לפני ואחרי הנקה כדי לדעת כמה אכל, סופר מקצוענית.
לא זאת ועוד, היית בקשר איתי גם לאחר הביקור כדי לשאול מה שלומי ולעזור לי בכל שאלה ופנייה.
מודה לך מקרב לב על הטיפול המסור!!!
קרן

אפילו היום חודשיים וחצי לאחר לידתי השלישית, התקשרתי להתייעץ איתך לגבי כאבים שיש לי בשד השמאלי.
לא חלפו להן 10 שניות וכבר ידעת לזהות את הבעיה ונתת לי פתרון.
התקשרתי אלייך לראשונה, בוכה ביום הרביעי לאחר הלידה בטענה שיש לי גודש מטורף, למרות שהיה זה היום הראשון ללימודים
ואע"פ שהיית עסוקה, הגעת בערב לביתי להציל אותי ולגאול אותי מיסוריי.
את מאד מקצועית, תחקרת אותי לגבי הלידה לגבי מהלך ההריון והלידות הקודמות ורשמת הכל באופן מסודר למדי.
הסברת לי מה עליי לעשות, שקלת את התינוקי לפני ואחרי הנקה כדי לדעת כמה אכל, סופר מקצוענית.
לא זאת ועוד, היית בקשר איתי גם לאחר הביקור כדי לשאול מה שלומי ולעזור לי בכל שאלה ופנייה.
מודה לך מקרב לב על הטיפול המסור!!!
קרן

12.4.11

הייתי 3 ימים אחרי לידה ראשונה,עם רצון ענק להניק אך לא מניקה. כבר בשיחה הראשונית הטלפונית פגשתי אוזן קשבת ומאוד מקצועית. באותו יום הגעת אלי,נענית לבקשתי כי זה דחוף לי וחשוב לי.
הדהים אותי כששאלת מה חלומי בנושא,לא ציפיתי כלל. אני בעצמי כמאמנת אישית ומרפאה בעיסוק דואגת לברר זאת עם לקוחותיי אך לא ידעתי שגם בהנקה יש חלומות.היום אני יושבת וכותבת מתוך חלום מוגשם.
מהרגע הראשון לא חסכת מאמץ ומיקוד על מנת לעזור לי. אבחנת מהר את האתגרים- בצקת בכל הגוף, האתגרים הפיזיים וכן גם גייסת את בעלי לעזור בתהליך. הצלחת במיומנות רבה לקבוע איתי תוכנית הדרגתית שפעלה כמו קסם. נכון שהדבר דרש ממני השקעה- רצון,רישומים,שאיבות,מדידות. אך כל מה שקבענו יחד בתוכנית היום יומית, קרה.
בסופו של תהליך הצלחנו להוריד את הבצקות,התחלתי להניק ומ100% מתן פורמולה, הגעתי ל-100% הנקה. בדרך דאגת שאעדכן אותך יום יום מה עשיתי ואיך הלך, דאגת לוודא שבתי עולה במשקל וכן שלא יהיה לי כאבים בזמן ההנקה. בדרך, הפנית אותי ל-2 רופאים מצוינים-רופא ילדים שהפך להיות הרופא שלנו ורופא שטיפל בלשון קשורה של בתינו.
רוצה מאוד להודות על המקצועיות הרבה,הטיפול ההוליסטי שלקח בחשבון את כל המרכיבים, האיכפתיות, ההשקעה האין סופית והמיקוד במטרה המשותפת.
…ובהקשר לחלום…חלמתי אז להיות מסוגלת להניק בבתי קפה☺ ואכן זאת המציאות.
חיבוק גדול מכולנו.
נזי גולן

כיוון שהיה לי משעמם בשמירת ההריון החלטתי לקבוע פגישה. הפגישה היתה מעניינת אם כי קצת ערטילאית, אז עוד לא ידעתי איזו חשיבות מכרעת תהיה לה…
בני הבכור נולד בוואקום קשה (שני רופאים משכו אותו) ובצווחות אימיים, עם גבעה ענקית בראש ולשון קשורה. הרופא בבית חולים אמר לי לנסות להניק ואם לא ילך, לשחרר לקטנצ'יק את הלשון. מכיוון שורד הסבירה לי בדיוק איך ההנקה אמורה להיות, מהר מאוד הבנתי שהתינוק לא יונק. לא אפרט כאן את כל התלאות שלנו רק אציין שכשורד הגיעה לפגישה השניה איתי היינו במצב שהקטן לא הצליח לינוק כלל (הלשון כבר שוחררה בהצלחה מזמן) ואני שאבתי חלב 8 פעמים ביום שהספיק ל- 2 ארוחות בלבד. הייתי מותשת מהשאיבות הארוכות ומאוכזבת מכך שהתינוק לא יונק. כמעט מיד ורד שמה לב שהצוואר של התינוק תפוס ככל הנראה מלידת הוואקום ושזה מונע ממנו לינוק בתנוחה הרגילה. בילינו שעות בחיפוש אחר תנוחה שתאפשר לקטן לינוק בנוחות וורד לא הרפתה עד שמצאנו כזו. מי שלא עברה את זה לא יודעת איזה אושר זה לראות את הקטן פיתאום מתחבר לשד ויונק! בנוסף בנינו תוכנית פעולה להגברת הכמויות של החלב ומעבר משאיבות להנקה. כל יום סימסתי לורד עדכון יומי לגבי המצב ודיברנו בטלפון לגבי המשך הפעילות. לאחר שפיזיוטרפיסט שורד הפנתה אותנו אליו שיחרר לקטנצ'יק את הצוואר, הוא הפך להיות הרבה יותר רגוע ונינוח וומהר מאוד עברנו להנקה. אני רוצה להודות לורד על העזרה, המקצועיות, התמיכה ברגעי משבר הרבים וההבנה! כל טיפה של החלב שבני מקבל זה בזכותה.

אל ורד היקרה הגעתי ממש במקרה, ומזל שכך קרה.
כבר בבית החולים הצלחתי להניק. לשמחתי שירה הקטנה ינקה ממש צ'יק צ'ק, ואף לא סבלתי מגודש. כל כך שמחתי מהקלות שבה הכל התנהל שבכלל לא דאגתי. גם כששירה המשיכה לרדת במשקל והגיעה לירידה של 10% לא דאגתי, כי היה לי ברור שזה עניין של זמן והכל יסתדר. ובאמת כך היה.
אך לאחר כשבועיים שירה התגלתה כתינוקת שמסרבת ללכת לישון. בייאושי הרב פניתי לייעוץ שינה. בייעוץ עלתה האפשרות שאולי שירה לא יונקת בצורה מיטבית, אך שללתי אותה מכל וכל. רק לאחר חודש התרציתי והסכמתי להרים טלפון לורד.
ורד הייתה מקסימה וסופר מקצועית. היא זיהתה את הבעיה והפנתה אותנו לרופא פה ולסת. מסתבר שלשירה הייתה לשון קשורה ושפה עליונה המחוברת לחך, ושני אלו הקשו עליה מאוד לינוק. לאחר ביצוע הפרוצדורה הרפואית, כבר באותו היום, ראינו שינוי מדהים ביניקה של שירה! הילדה אוכלת יותר, נראית הרבה יותר נינוחה ואני מאושרת שפתרנו בעיה שבכלל לא היינו מודעים לקיומה אילולא נפגשנו עם ורד!
כל כך שמחה שדרכינו הצטלבו. למדתי המון מהמפגש, ובעיקר – לילדה שלי הרבה יותר טוב.
אז תודה, תודה, תודה!

אל ורד הגעתי דרך המלצה של חברה. התקשרתי אליה ביום שבו השתחררתי עם הקטנה מבית החולים והיא מיד התייצבה אצלנו באותו הערב. הייתי כ"כ מיואשת מהפצעים שנוצרו לי בפטמות עקב ההנקה והכאבים שנלוו לכך אך ורד עם הניסיון הרב שלה מיד הרגיעה אותי, לימדה אותי תנוחות הנקה שלא חשבתי עליהן או הכרתי לפני, הראתה לי איך לנתק נכון את התינוקת מהפטמה ומשם והלאה הכל הסתדר. לאחר המפגש הראשוני ורד המשיכה ללוות אותי לאורך מספר חודשים בייעוץ טלפוני. המשבר הגדול מבחינתי עם ההנקה התרחש דווקא בגיל ארבעה חודשים. הלכתי לשקול את הילדה לשם מעקב בלבד. וממש נבהלתי כשגיליתי שהילדה שלי בקושי עלתה במשקל בחודש שקדם לשקילה. במקצועי הנני דיאטנית קלינית ואני מודעות היטב למה מצפים מתינוק בגיל הזה ולכן לקחתי את זה מאוד קשה. בגלל שהילדה יונקת בלבד, הנחתי שהיא אוכלת בהתאם לדרישותיה ולא חשבתי שאולי היא לא אוכלת מספיק. כמובן שהתקשרתי לורד וחששתי שאאלץ לוותר על ההנקה או אולי לשלב תמ"ל במקביל וממש לא רציתי להגיע לשם. ורד מיד הרגיעה אותי והנחתה כיצד עלי לפעול, ובסופו של דבר באמצעות מעקב צמוד, עבודה קשה והרבה נחישות הצלחתי לעבור את המשבר הזה באמצעות הנקה בלבד.

לאורך כל הדרך ורד היתה שם בשבילי ועזרה לי עם הניסיון הרב שלה בכל שאלה ושאלה ואני מאוד שמחה שנעזרתי בה בתהליך הכל כך מורכב וחשוב שנקרא הנקה.

שוב תודה על הכל,

דנה